BAD DESIGN czyli zły projekt
wzorce projektowe, Zasady projektowania niedziela, 17 kwietnia 2016 0 komentarzeCzym jest tzw. "zły projekt" (BAD DESIGN)
Niestety obecnie w dobie masy frameworków, bibliotek i innych gotowych komponentów korzystając z tych udogodnień zapomina się w ramach projektowania aplikacji czy nawet wielkich systemów o tak podstawowych zagadnieniach jak dobre zaprojektowanie systemu czy aplikacji. Napisałem "niestety", ponieważ złe zaprojektowanie prowadzi nieuchronnie do klęski w postaci:
- błędów kodu trudno wykrywalnych lub niemożliwych do wykrycia (często rozwiązywanych np. poprzez cykliczne restarty systemów)
- frustracji ludzi / programistów którzy są zmuszeni do utrzymywania systemu
- braku możliwości jakiegokolwiek rozwoju aplikacji czy systemu lub możliwości znacząco utrudnionych
- ogromnych kosztów wymaganych na rozwój czy poprawę systemu / aplikacji
Wykorzystanie udogodnień jakie w dzisiejszych czasach występują znacząco ułatwia projektowanie systemów jednakże sprawia również, że używając ich następuje tzw. rozleniwienie i oczekiwanie, że zastosowane bibliotek / frameworków zwalnia od myślenia o dobrym projekcie. No dobrze, ale co to jest "złe zaprojektowanie" lub czym się charakteryzuje ? Zadając to pytanie, najprawdopodobniej padnie tyle odpowiedzi ilu ludzi będzie zaangażowanych w debatę i pewnie każdy będzie miał po części rację. Natomiast pytanie brzmi, czy są bezsporne kryteria złej architektury, z którymi są w stanie zgodzić się architekci / inżynierowie, a jeżeli tak to jakie to są kryteria. Niżej przedstawiam propozycję cech, zaczerpniętych z publikacji internetowych, którymi charakteryzuje się zła architektura (myślę, że do zaakceptowania dla każdego inżyniera):
- system, który jest ciężki do zmiany z uwagi na fakt, że każda wprowadzona zmiana ma wpływ na znaczącą ilość elementów systemu (Rigidity)
- system, w którym wprowadzenie zmiany w jakimś kawałku kodu powoduje błędy lub uszkodzenia w nieprzewidywalnych innych miejscach systemu (Fragility)
- system, w którym komponenty zostały tak zaprojektowane, że są niemożliwe do wyodrębnienia z tego systemu w celu użycia ich w innym systemie (Immobility)
Oczywiście nie są to jedyne cechy błędnego projektu czy architektury, jednak gdy te w/w występują w projekcie systemu bezspornie można uznać ten projekt za błędy czyli przykład BAD DESIGN.